Przygotowanie rozsady w inspekcie

Przygotowanie rozsady w inspekcie.

Inspekty na działce możemy zacząć zakładać w marcu. Skrzynię inspektową ustawiamy w kierunku wschód-zachód, niższym bokiem skierowując ją na południe, w miejscu jak najlepiej zasłoniętym od wiatru. Ustawiamy ją na podkładzie grzejnym o grubości ok. 20 cm z obornika, który poprzednio musi być dobrze zagrzany. Skrzynię również napełniamy zagrzanym obornikiem i nakrywamy oknami. Z boków robimy obkłady. Po kilku dniach obornik ponownie się zagrzewa, co poznajemy po parowaniu przy podniesieniu okien. Wtedy nawóz w oknach dokładnie udeptujemy, dajemy warstwę izolacyjną z liści i sypiemy ziemię. Do wysiewów w inspekcie potrzebna jest warstwa ziemi o grubości 10—12 cm, a do pikowania — 18—20 cm. Po 2—3 dniach ziemia jest ogrzana i gotowa do siewu.

Do wysiewów nasion w inspektach najlepsze są substraty z torfów. Jeżeli ich nie mamy, możemy użyć ziemi inspektowej lub kompostowej zmieszanej z ziemią ogrodową, torfem i piaskiem w stosunku 1:2:2:1. Jeżeli nie mamy możliwości zdobycia kompostu i torfu, to możemy do inspektu wziąć ziemię z pola, gdzie były uprawiane rośliny motylkowe (najlepiej lucerna), i dodać do niej piasku gruboziarnistego w stosunku 10:2. Ziemia ta nie powinna być zbyt ciężka.

Każdy rodzaj ziemi należy odkazić przy pomocy Zaprawy Nasiennej T (400 g/m3) na co najmniej tydzień przed użyciem oraz zasilić nawozami mineralnymi, najlepiej mieszankami ogrodniczymi (substratów nie trzeba zasilać). W zależności od składu ziemi, dajemy 0,5—1 kg nawozów mieszanych na 1 m3. Gdy ziemia jest zakwaszona, dodajemy wapno, ale powinno ono być w postaci kredy. Działa wtedy bardzo wolno i dawka 0,5— 0,75 kg/l m3 będzie przy ziemiach lekko zakwaszonych bardzo korzystna. Nawozy należy wymieszać z ziemią na 2 dni przed siewem.

Zaprawione przeciw chorobom nasiona siejemy w rzędy co 5 cm, nie za gęsto, do skrzyneczek, tzw. bułgarek, wypełnionych ziemią i uklepujemy deseczką. Nasiona przykrywamy przez sito piaskiem lub ziemią zmieszaną z piaskiem. Skrzyneczki ustawiamy w inspekcie, podlewamy, przykrywamy oknami i matami. Maty zdejmujemy z chwilą zaczęcia wschodów, ponieważ młode roślinki’ muszą mieć dużo światła. Maty oczywiście zakładamy o zmierzchu.

Inspekt ostrożnie wietrzymy podnosząc okna od strony przeciwnej do kierunku wiatru. Gdy siewki zaczynają wykształcać pierwszy liść, należy je przepikować do doniczek lub bezpośrednio do inspektu. Pikujemy za pomocą palca lub kołka, starannie obciskając korzenie, które uprzednio należy skrócić o 1/3 długości, w wypadku gdy są tak długie, że podwijają się przy pikowaniu. Dalsza pielęgnacja polega na utrzymaniu odpowiedniej temperatury, podlewaniu oraz w miarę potrzeby — zasilaniu słabo rosnących roślin 0,5-procentowym roztworem Azofoski (5 dag/10 litrów wody).

Trudno jest w jednej skrzyni inspektowej produkować rozsadę różnych gatunków, bo mają one odmienne wymagania co do temperatury. Najwięcej ciepła wymagają dyniowate (20°C w nocy, 25°C w dzień), mniej pomidory (16—22°C), a najmniej kapustne i sałata (12—15°C). W związku z tym trzeba wybrać warzywa, na których najbardziej nam zależy, i razem produkować rośliny o podobnych wymaganiach cieplnych. Na 2 tygodnie przed wysadzaniem roślin w pole zaczynamy hartowanie rozsady. Polega ono na ograniczeniu podlewania i stopniowym, coraz silniejszym wietrzeniu aż do zdjęcia okien. Na 1 dzień przed Wysadzeniem rozsadę bardzo mocno podlewamy.