Uszczelnienie krawędzi drzwi

Uszczelnienie krawędzi drzwiNawet w zwykłych drzwiach warto zastosować specjalne profile szczotkowe przeznaczone do szaf wbudowanych z drzwiami przesuwanymi. Przykręcone lub przyklejone do spodu skrzydła będą uszczelniać styk drzwi, a także ograniczać ucieczkę ciepła. Dobierając uszczelkę w sklepie, spróbujmy kupić samoprzylepną. Ułatwi nam to jej montaż, choć i tak trzeba będzie zdjąć skrzydło drzwi z zawiasów. Pamiętajmy o okresowym czyszczeniu szczoteczki i nagromadzonego kurzu.

Wygładzanie kitu silikonowego

img15 (5)Po zaspoinowaniu szczelin silikonem należy dokładnie wygładzić powierzchnię, nadając jej odpowiedni kształt. Ze względu na lepkość silikonu najlepiej do tego użyć mydła zmoczonego wodą. W mydle warto jedną z krawędzi ukształtować w taki sam sposób jaki będzie miała wygładzana spoina. Mydło przeciągamy równomiernym ruchem, mocząc często w wodzie. Zamiast mydła można użyć świeżo obranego ziemniaka. Zabrudzenia kitem usuwa się octem spożywczym.

Wypełnienie szczelin pianką

img13 (10)W wielkopłytowym budownictwie mieszkaniowym często występują szerokie i głębokie szpary pomiędzy płytami, z których wykonano ściany i stropy. Ujawniają się szczególnie przy wszelkich remontach ścian, po skuciu tynku. Istnieje wiele sposobów wypełnienia tych szpar przed przewidywanym wykończeniem powierzchni. Najszybciej i najskuteczniej jest do tego celu użyć montażowej pianki poliuretanowej. Kiedy zastygnie, jej czoło ścinamy ostrym nożem, a następnie zaszpachlowujemy szpachlówką.

Odcinanie koloru

Odcinanie koloruOdcinając kolor w narożu pomiędzy ścianą a sufitem przy malowaniu mieszkań warto się posłużyć pędzlem do grzejników, który ma zginaną skuwkę. Można będzie dzięki temu tak ustawić włosie, aby nie brodzić sufitu farbą ścienną. W niektórych wypadkach, gdy włosie pędzla jest zbyt długie trzeba je przyciąć nożyczkami do długości takiej, jaką ma zwykły pędzel płaski do malowania ścian.

Gruntowanie drewna

img10 (10)Pierwsze malowanie surowego drewna przypomina gruntowanie. Jeśli nie ma oryginalnej farby gruntującej to można zagruntować farbą nawierzchniową rozcieńczoną w proporcji od 1:5 do 1:10 (farba – rozcieńczalnik). Im drewno bardziej miękkie, tym więcej rozcieńczalnika. Właściwe malowanie rozpoczynamy dopiero po całkowitym wyschnięciu warstwy gruntującej i przeszlifowaniu powierzchni. Doskonałe rezultaty uzyskuje się gruntując mocno podgrzanym gruntownikiem.

Regulowane ościeżnice

Regulowane ościeżniceCzołowi producenci drzwi w Polsce wytwarzają do nich ościeżnice regulowane. Pozwalają one na estetyczne i szybkie zamontowanie drzwi w ścianie o grubości od 7,5 cm (taką grubość ma ściana otynkowana wymurowana z cegieł ustawianych na rąb) do kilkudziesięciu centymetrów. Regulację szerokości umożliwia system wsuwania poszczególnych elementów we wpusty wycięte w elementach współpracujących.