Wykonanie łuku

Wykonanie łukuWyginanie wszelkiego rodzaju drewnianych elementów w łuk może sprawić wiele kłopotu. Dlatego też często postępujemy w inny sposób. Listwę, którą chcemy wygiąć, nacinamy na jednym boku. Wykonujemy wiele nacięć leżących blisko siebie. Następnie w szczeliny nanosimy klej i wyginamy listwę do żądanego łuku. Po sklejeniu pilnikiem lub szlifierką ostatecznie kształtujemy żądany promień wygięcia i boki takiego elementu wykańczamy naklejając paski forniru. Fornirem oklejamy też obie krawędzie łukowe elementu.

Kołki do szybkiego montażu

Wszelkiego rodzaju listwy i profile drewniane możemy już mocować do ściany za pomocą tzw. rozprężnych kołków do montażu uderzeniowego. Kołki te mają specjalny kołnierz dociskowy, dociskający mocowaną listwę do ściany. Przed montażem w przewidzianych miejscach wiercimy otwory w listwie, a następnie przez nie otwory w ścianie. Do zamocowania wystarczy wsunąć kołek w otwór poprzez listwę wraz z tkwiącym w nim trzpieniem i silnie dobić młotkiem sam trzpień.

Kopiowanie kształtów

Chcemy niekiedy fragment ilustracji przenieść w powiększeniu na płytę, żeby np. taki kształt wyciąć. Otóż na wybranej ilustracji rysujemy gęstą siatkę kwadratów. Siatkę podobną, ale o oczkach odpowiednio powiększonych rysujemy na płycie. Teraz punkty charakterystyczne kształtu tzn. miejsca przecinania się linii ilustracji z liniami siatki przenosimy z obrazka na siatkę na płycie. Po połączeniu wszystkich tych punktów liniami ciągłymi uzyskujemy powiększony kształt.

Odwzorowywanie kształtu

Wiele elementów drewnianych wymaga dopasowania ich krawędzi do krzywizny ścian. Krawędź więc deski lub płyty trzeba przyciąć piłą wzdłuż zaznaczonej dokładnie linii krzywej. Krzywiznę ściany przylegającej można odwzorować przysuwając deskę do ściany. Następnie krzywiznę odwzorowujemy przesuwając po ścianie drewniany klocek z przytkniętym ołówkiem, który na desce wykreśli linię dokładnie oddającą wszelkie krzywizny i nierówności powierzchni ściany bocznej.

Obcinanie kołków

W połączeniach meblowych na kołki drewniane, długość ich powinna być jednakowa, dopasowana do głębokości otworów, w które się je wkleja. Kołki mogą być krótsze niż głębokość otworów, nigdy dłuższe. Zamiast przycinać każdy kołek przed ich montażem lepiej jest skrócić kołki nieco dłuższe już wklejone w element. Długości kołka, a tym samym miejsce przycięcia możemy wyznaczyć przykładając kolejno do każdego z nich drewnianą listewkę określonej grubości i prowadzać piłkę płasko po jej powierzchni.

Wieszanie bombek

Ubieranie świątecznej choinki większą ilością bombek i innych ozdób jest czynnością dość uciążliwą. Tak samo jak ich zdejmowanie. Można sobie to ułatwić przywiązując bombki do cienkiej żyłki wędkarskiej. Taki sznur będzie łatwo, a co ważne i szybko zawiesić na drzewku. Żyłka będzie mało widoczna i nie przeszkodzi w dowolnym rozmieszczeniu ozdób. Sznur z bombkami łatwo będzie przechować w pudełku do następnych świat.