Gwintowanie stalowych rur

Gwintowanie stalowych rurJeszcze wiele instalacji wodnych i centralnego ogrzewania wykonuje się ze stalowych rur ocynkowanych. Poszczególne elementy takiej instalacji są łączone gwintami. Do ich nacinania służy specjalna gwintownica z ustawianymi ostrzami tnącymi, dzięki którym można nacinać gwinty na rurach o różnych średnicach zewnętrznych. Do nacięcia rurę należy zamocować w przenośnym imadle do rur. Gwintownica ma grzechotkowe pokrętło, dzięki czemu przy gwintowaniu wystarcza obracać narzędzie tylko w jednym kierunku.

Gięcie rur

Rury wielowarstwowe o niewielkich średnicach do 20 mm można z powodzeniem wyginać w ręku na kolanie. Do większych średnic konieczne będą krążkowe giętarki ręczne. Oba sposoby wykorzystuje się do gięcia rur zarówno przy montażu instalacji wodociągowych wody zimnej i ciepłej oraz instalacjach centralnego ogrzewania. W instalacjach domowych występują instalacje z rur o niewielkich średnicach, a więc nie musimy używać giętarek, nawet tych ręcznych.

Przecinanie rur cienkościennych

Do cięcia rurek stalowych i z metali kolorowych można zastosować przecinarki krążkowe. Ten ręczny przyrząd składa się z dwóch rolek oporowych i jednego kółka tnącego umieszczonego na przesuwanym ramieniu. Do umieszczonej w przyrządzie rurki dociskamy kółko tnące, pokręcając uchwytem, a następnie cały przyrząd obtaczamy po obwodzie. Kółko żłobi nacięcie. Postępujemy tak, aż do całkowitego przecięcia rurki. W ostatniej fazie można ją przełamać.

Dobijak

Przy układaniu wszelkiego rodzaju podłóg drewnianych trzeba ich poszczególne elementy dosunąć dokładnie tak, aby do minimum zmniejszyć szczeliny między nimi. Dlatego też elementy dobija się zazwyczaj młotkiem poprzez drewniany klocek. Przy układaniu ostatnich elementów przy przeciwległej ścianie dobijanie młotkiem jest niemożliwe. W tych miejscach najlepiej je dosuwać za pomocą specjalnego dobijaka zahaczonego o tylną krawędź. Młotkiem uderzamy w stopkę na przodzie dobijaka.

Schowek na kręgi drutu

Potrzebne na budowie i w gospodarstwie kręgi drutu o różnych średnicach łatwo się przechowuje wewnątrz starych opon, zawieszonych na ścianie garażu lub komórki. Z opon łatwo wysuwać zwoje potrzebnej długości, a po odcięciu wsuwać je ponownie. Takie przechowywanie zwojów drutu nie powoduje większego ich splątania. W ten sposób możemy przechowywać również różnego rodzaju linki i węże do podlewania ogrodu.

Łączenie nitami rurkowymi

img11 (11)Zwykły ścisk stolarski może posłużyć do nitowania tzw. nitami rurkowymi. Odpowiednie wywinięcie końca nitu uzyskamy stosując kulkę łożyskową dobranej średnicy. Po przełknięciu nita przez otwór w obu łączonych częściach, układamy równo kulkę na części rurkowej nita, a następnie nasuwamy ścisk. W czasie jego dokręcania, stopka naciska na kulkę, a ta rozpiera rurkę i rozchyla ją na boki równymi odcinkami.

Wyklepywanie blachy

Cienką blachę najlepiej wyklepywać młotkiem o zaokrąglonym obuchu, po jej ułożeniu na pieńku lub klocku z miękkiego drewna. Odpowiednio ją obracając i przesuwając można wyklepywać nawet wgłębienia i czasze o dużych krzywiznach. Przy formowaniu blach miedzianych lub mosiężnych musimy okresowo wyżarzać klepany przedmiot, silnie nagrzewając go nad płomieniem gazowym i studząc na wolnym powietrzu.