Oprócz namiastki ogrodu i tarasu, balkon spełnia też funkcje użytkowe. Jest on suszarnią świeżo upranej bielizny, miejscem wietrzenia pościeli, terenem letnich zabaw maluchów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dzieciom w czasie pobytu na balkonie – przez utrudnienie dostępu do barierek lub przez ich podwyższenie. Suszarnię wykonuje się z elementów lekkich i łatwo rozbieralnych, tak aby wiszące sznurki nie przesłaniały widoku kwiatów i nie balkonu lub loggii należy skoncentrować się przede wszystkim na oryginalnej kompozycji ogrodowo-tarasowej, czyli układzie różnych skrzynek i kwietników, określając dokładnie rodzaje roślin, jakie będą w nich uprawiane, a jeśli wielkość powierzchni na to pozwoli, na wygodnym zagospodarowaniu letniego kącika rekreacyjnego, czyli ustawieniu mebli ogrodowych, zaprojektowanych i wykonanych przez majsterkowiczów.
Dozownik wody do kwiatów
Aby zapewnić przez dłuższy czas wodę niezbędną do wzrostu roślin ozdobnych, należy doniczki przenieść do dużego i płaskiego naczynia, po czym dużą butelkę z wodą odwrócić do góry dnem i osadzić w specjalnej podstawce; woda będzie z niej wypływała stopniowo, w miarę jak będzie jej ubywać na skutek podciągania przez ziemię w doniczce. W ten sposób możemy zapewnić podlewanie roślin nawet w przeciągu dwóch tygodni w upalne lato. Podstawę tego urządzenia można wykonać z dużej kuwety fotograficznej.
Zawieszka do pędzla
W czasie malowania musimy niekiedy przerwać pracę i odłożyć pędzel na bok. Zamoczony farbą pobrudzi to, na co go odłożyliśmy. Wygodniej będzie, jeżeli przymocujemy do niego cienką blaszkę w kształcie haczyka. Gdy przerywamy malowanie, możemy pędzel praktycznie zawiesić na brzegu puszki lub wiaderka. Zanurzony w farbie nie zaschnie i jest zawsze gotowy do użycia. Pamiętajmy, aby blaszkę zamocować w takim miejscu trzonka, aby włosie pędzla zanurzało się w farbie jedynie na 1/3 swojej długości.
Zabezpieczenie klucza
Prostym zabezpieczeniem przed otwarciem drzwi zamkniętych na typowy klucz jest kawałek wygiętego grubszego drutu. Drut przetyka się przez ucho klucza i zaczepia o klamkę od wnętrza mieszkania. Tak założony drut uniemożliwi obrót klucza różnymi przyrządami od zewnątrz drzwi lub też wypchniecie samego klucza i otworzenie drzwi innym dopasowanym wcześniej. Drut powinien być sztywny, najlepiej o średnicy 4-6 mm, tak aby nie można go było zgiąć przy silnym obrocie klucza od zewnętrznej strony zamkniętych drzwi.
Wąż wodny
Wyznaczanie jednakowej wysokości czyli poziomu na dużych powierzchniach np. ściankach, czy też na elementach znacznie oddalonych od siebie wymaga zastosowania tzw. węża wodnego. Wąż wodny jest to długa przezroczysta rurka igielitowa napełniona zabarwioną wodą. Na ogół stosuje się rurkę o średnicy 8-10 mm i długości około 10 m. W obu końcach rurki woda zawsze znajduje się na jednakowym poziomie na zasadzie naczyń połączonych. Stąd dwie osoby łatwo zaznaczą na ścianie dwa punkty położone ściśle na tej samej wysokości.