Kotwy skrzydełkowe

kotwy pierścieniowe z nakrętkąW kotwach tych z długim gwintowym trzpieniem zamocowane są dwa skrzydełka odchylane sprężyną. Po ich złożeniu wzdłuż trzpienia kotwę wsuwamy w wywiercony otwór w suficie wykonanym z płyt gipsowo-kartonowych. Po przetknięciu przez otwór skrzydełka rozkładają się na spodzie płyty odchylone sprężynką. Teraz wystarczy jedynie dokręcić trzpień zakończony oczkiem lub hakiem, aby uzyskać zaczep np. do podwieszenia żyrandola, lampy lub też innych elementów podwieszanych.

Dremel Multi

Wiele prac wykonywanych w domu to drobne prace przy różnego rodzaju niewielkich przedmiotach. Typowe elektronarzędzia mogą okazać się mało przydatne. Doskonałym narzędziem do tego okaże się Dremel Multi. Otóż do elektrycznie zasilanej małej jednostki napędowej mocuje się zestaw akcesoriów (frezy, szczotki, wiertła itp.) liczący ponad 100 sztuk i umożliwiający wykonywanie wszystkich prac w drewnie i metalu. To elektronarzędzie jest szczególnie przydatne przy wszelkiego rodzaju pracach renowacyjnych.

Minilutownica

MinilutownicaMałą lutownicę można łatwo zrobić z większej, montując na jej grocie krótki odcinek miedzianego drutu średnicy 3-4 mm. Koniec tego drutu utworzy nowy grot, umożliwiający lutowanie drobnych części np. drucików. Jednakże w takiej lutownicy musimy uważać, aby zbyt długo nie nagrzewać nowego grotu, gdyż może dojść do jego przegrzania. Aby nowy grot nie urwał się, musimy drut nawinąć 5-8 zwojami na stary grot.

Mocowanie poprzeczek

Przy budowie ścianek działowych lub instalacyjnych z różnego rodzaju płyt gipsowo kartonowych trzeba najpierw zmontować ruszt z krawędziaków drewnianych. Ruszt składa się z pionowych słupków wzmacnianych poziomymi poprzeczkami. Najczęściej poprzeczki sytuuje się formie krzyżowania, a to utrudnia wbicie gwoździa. Jeżeli jednak poprzeczki ustawimy pionowo przekrojem i poprzesuwamy z osi to można będzie je łatwo przybijać gwoździami wbijanymi w boki słupków i czoła poprzeczek.

Bezpieczne wbijanie

Przy wbijaniu młotkiem gwoździ w powierzchnie drewnianych mebli wykończonych fornirami i lakierami istnieje niebezpieczeństwo ich uszkodzenia obuchem młotka w ostatniej fazie dobijania łba gwoździa. Zabezpieczeniem przed tym może być zwykła gumowa lub z miękkiego tworzywa sztucznego podkładka z otworem, nasunięta na wystający jeszcze gwóźdź. Obuch młotka w razie ześlizgnięcia się z łba gwoździa uderzy w podkładkę, a nie w powierzchnię mebla.

Wykrywacz metali

Przed wieloma wierceniami w ścianach, sufitach i podłogach powinno się sprawdzić przebieg przewodów elektrycznych i wodnych, aby nie uszkodzić ich podczas wiercenia. W przypadku elektrycznych może to grozić porażeniem. Do wykrywania najlepiej zastosować elektroniczny wykrywacz metali dostępny w wielu wersjach w sklepach z narzędziami. Przesuwany po ścianie sygnałem świetlnym lub dźwiękowym zasygnalizuje bardzo dokładnie położenie przewodu wewnątrz ściany pod tynkiem.

Rozwierające się kombinerki

Przy pracach montażowych niekiedy, bardzo często musimy rozwiercać kombinerki lub szczypce i zaciskać je na przedmiotach. Jest to męczące dla ręki. Posługiwanie się kombinerkami, znacznie usprawnimy, jeśli zapewnimy samoczynne ich rozwieranie po zakończeniu zaciśnięcia. Uzyskamy to nasuwając na obie rękojeści kawałek sztywnej rurki gumowej lub winidurowej. Po przygięciu będzie szybko wracać do poprzedniego kształtu rozwierając kombinerki na potrzebną wielkość.