Mocowanie ościeżnic.
Przy wymianie okien i drzwi trzeba pamiętać, że nie wystarczy je zamocować jedynie montażową pianką poliuretanową. Konieczne są również mocowania mechaniczne, eliminujące wypadnięcie ościeżnicy np. przy bardzo silnym wietrze. Mechanicznie mocuje się je dwojako. Jeżeli mur jest otynkowany, to stosuje się długie rozprężne, kotwy wsuwane przez ościeżnice w otwory wywiercone w murze i w niej. Gdy mur jest nieotynkowany lepiej zastosować blaszane kotwy przykręcane do spodu ościeżnicy i muru.
Ścianka boczna
Jedną z nowości na naszym rynku w dziedzinie wyposażania łazienek jest pojedyncza ścianka boczna do kabiny prysznicowej, produkcji firmy Sanitec KOŁO. Wykonana może być ze szkła hartowanego lub akrylu. Można ją w czasie montażu połączyć z typową kabiną kwadratową, półokrągłą lub pentagonalną. Dzięki niej tak zabudowaną kabinę prysznicową można ustawić w dowolnym miejscu przy ścianie. Bez niej kabinę prysznicową można ustawić jedynie w narożu ścian łazienki, co nie zawsze jest optymalne w łazienkach.
Kotwy przechylne
Do mocowania i zawieszania przedmiotów na sufitach wszelkiego rodzaju, w których występują puste przestrzenie można zastosować kotwy przechylne. Korpus tej kotwy w kształcie skrzydełka wsuwa się w wywiercony otwór, a następnie zahacza się o spód płyty poprzez pociągnięcie za linkę. Przy naprężonej lince wkręca się też wkręt hakowy w korpus kotwy dociskając całość do spodu otworu, a następnie obcina linkę. Kotwę tego rodzaju zaleca się szczególnie do sufitów podwieszanych z różnego rodzaju płyt.
Odnawianie spoin
Zmorą naszych ceramicznych okładzin ściennych i podłogowych jest brudzenie się spoin pomiędzy płytkami. Spoiny mineralne łatwiej chłoną wilgoć, a ta sprzyja rozwojowi alg i pleśni. Odnowić spoiny można poprzez zmycie ich gąbką zmoczoną wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie za pomocą małego pędzelka spoiny smarujemy preparatem o nazwie Frische Fugę firmy Kreisel. Preparat jest przeznaczony przede wszystkim do jasnych i bardzo jasnych spoin, gdyż na nich najlepiej widać skuteczność.
Kotwy iniekcyjne
Kotwy iniekcyjne są przeznaczone do kotwienia i zawieszania różnych przedmiotów na ścianach wykonanych z materiałów ceramicznych z wewnętrznymi pustkami powietrznymi. Siatkowy korpus tej kotwy wsuwa się w wywiercony otwór. Po usunięciu zatyczki chroniącej gwint w korpus wstrzykuje się dwuskładnikowy materiał iniekcyjny rozpychający siatkę na boki. Po zastygnięciu i wyjęciu za tyczki można w zakleszczoną kotwę wkręcić śrubę z zawieszką lub przykręcić przedmiot np. łatę drewnianą lub profil metalowy.
Pojemnik na szpachlówkę
Przy szpachlowaniu ścian i sufitów zarówno szpachlówkami cementowymi jak i gipsowymi, pracę ułatwi jej przechowywanie w elastycznej połówce piłki gumowej lub z tworzywa sztucznego. Z takiego pojemnika łatwo będzie nabrać ją szpachelką, w potrzebnej ilości. Co ważniejsze – łatwo będzie po zakończeniu pracy wykruszyć zaschnięte pozostałości i dokładnie wymyć pojemnik. Również w czasie pracy okresowo możemy łatwo umyć pojemnik i przygotować w nim nową porcję szpachlówki.
Stropy typu Filigran
Do wszelkich budowli, w których zależy nam na większej wytrzymałości stropów o dużych rozpiętościach zaleca się tzw. stropy typu Filigran. Są to betonowe płyty o niewielkiej kilkucentymetrowej grubości zbrojone wzdłużnymi kratownicami przestrzennymi. Po odpowiednim ustawieniu płyt na murze i odpowiednim podparciu zalewa się je grubszą warstwą betonu tzw. nadbetonem. Po związaniu betonu otrzymujemy duży rozmiarowo strop o większej w porównaniu z innymi stropami – wytrzymałości.