Nawóz – saletra amonowa.
Saletrę amonową używamy do dokarmiania roślin w okresie wegetacji, wówczas gdy warzywa nie były zasilone krowieńcem. Stosujemy ją dwukrotnie: raz — w tydzień po przyjęciu się roślin i drugi raz — po upływie 3—4 tygodni, biorąc dawkę 10 dag na 10 m2. Nawóz sypiemy ostrożnie dookoła roślin i mieszamy z ziemią. Nawozy mieszane i uzupełniające dawki nawozów azotowych i potasowych stosujemy na wiosnę.
Nawóz fosforowy
Nawozem fosforowym możemy nawozić glebę albo na jesieni przed przekopaniem działki, albo na wiosnę. Fosforem możemy nawieść glebę „na zapas”, tzn. raz na 3—4 lata, zwiększając oczywiście dawkę. Wysokość dawki nawozów mineralnych zależy od stosowanego nawożenia organicznego. Na ogół przy dawce obornika 30—40 kg na 10 m2 raz na 2—3 lata — dajemy od 0,3 do 1,0 kg mieszanek ogrodniczych (tabela).
Nie należy się obawiać nawozów mineralnych. Są one potrzebne, jako uzupełnienie nawożenia organicznego i prawidłowo stosowane nie zmieniają jakości plonu. Trzeba tylko pamiętać o dawkach i terminach — szczególnie przy dokarmianiu roślin, oraz co bardzo ważne, o dokładnym wymieszaniu nawozów z jak najgłębszą warstwą uprawną gleby. Pamiętajmy też, że ziemie mocniejsze, bardziej próchnicze, częściej nawożone organicznie, możemy nawozić większymi dawkami nawozów mineralnych, a słabsze, mniej próchnicze — mniejszymi dawkami. Na ziemiach piaszczystych stosujemy mniejsze dawki, częściej dokarmiając rośliny. Dokarmianie należy zawsze koniecznie zakończyć przed połową wegetacji.
Przedawkowując nawozy mineralne możemy spowodować zbytnie zasolenie gleby, czyli zbyt dużą koncentrację soli, która jest bardzo szkodliwa dla roślin. Przy bardzo mokrym lecie lub intensywnym podlewaniu zwiększamy nieco dawki nawozów, szczególnie azotowych. Trzeba też pamiętać, że nawożenie mineralne musi dostarczać roślinom składników mineralnych w odpowiednim stosunku. Jednostronne nawożenie azotem powoduje nadmierny wzrost części wegetatywnych, przedłużenie wegetacji i podatność na choroby.