Instalując w łazience grzejniki wodne lub wodno-elektryczne warto pomyśleć o zamontowaniu rurkowych grzejników obracanych, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach. Grzejniki te są montowane na przegubach nakręcanych na króćce przyłączeniowe. Grzejnik taki można obrócić na ścianę. Gdy zawieszamy suszone ręczniki grzejniki grzejnik najpierw odchylamy do potrzebnego położenia, a po ich zawieszeniu z powrotrm składamy na ścianę, aby nie przeszkadzały w poruszaniu się w łazience.
Zużycie ciepła w domu
By oszczędzać energię cieplną w naszym domu jednorodzinnym, musimy znać typowe proporcje strat przez poszczególne elementy budynku.Ilość traconego ciepła: dach 22%, ściany 25%, okna 20%, piwnice 20%. Przystępując więc do termorenowacji w pierwszej kolejności musimy pomyśleć o ociepleniu ścian i ewentualnie wymianie okien na bardziej energooszczędne – tak, aby zużycie energii cieplnej określone w Watach (W) na jeden m2 powierzchni budynku nie przekraczało wartości : bardzo korzystne <70; korzystne 70-80; normalne 80-100; niekorzystne 100-120; bardzo niekorzystne 120-140. Wartości dotyczą budynków jednorodzinnych.
Baterie energooszczędne
W bateriach jednouchwytowych do umywalek i wanien firmy ORAS serii EKO zastosowano specjalny przycisk oszczędzający zużycie wody. Uchwyt otwierający wypływ wody można jedynie odchylić do położenia początkowego, w którym wypływ wody jest niewielki. Aby uzyskać większy wypływ konieczne jest przyciśniecie przycisku. W ten sam sposób ograniczono też wypływ wody zbyt gorącej – najpierw wypływa letnia. Wszystko to sprawia, że choć bateria droższa od innych to koszt zakupu amortyzuje się po okresie 1-2 lat.
Jednofunkcyjny kocioł c.o.
Pamiętajmy, że w domach jednorodzinnych, w których występuje duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową powinniśmy instalować jednofunkcyjne kotły gazowe lub opalane olejem opałowym. Otóż gorąca woda z tych kotłów jest prowadzona w instalacji centralnego ogrzewania i zasila poszczególne grzejniki. Ta woda jest dostarczana również do tzw. zasobników ciepłej wody użytkowej. Właśnie w tych zasobnikach podgrzewa wodę potrzebną do celów bytowych w większych ilościach np. dla czteroosobowej rodziny.
Podgrzewacz potraw
Wiele potraw podawanych w naczyniu na stół powinno być cały czas podgrzewane. Do tego celu służą małe świeczki sprzedawane w wielu sklepach. Warto samodzielnie zrobić taki podgrzewacz z odpowiednich kawałków drewna i gotowego, zakupionego w sklepie rusztu metalowego. Ten należy zamocować na drewnianej skrzyneczce bez dwóch dłuższych ścianek. Świeczki w metalowych osłonkach ustawia się na drewnianej podstawie na ogół w płytkich wyżłobieniach na powierzchni.