Płytkami z betonu komórkowego systemu Ytong możemy bardzo łatwo obudować wanne lub brodzik o różnych wymiarach. Dzięki duzym wymiarom płytek 20×60 cm do minimum ograniczamy ich liczbę, a także liczbę spoin. Przy obudowie wanny płytki ustawiamy pionowo wokół wanny i sklejamy cienkowarstwową zaprawą klejącą. Po związaniu zaprawy zewnętrzną powierzchnię licową należy przeszlifować, zagruntować, a następnie przykleić płytki ceramiczne.
Uszczelnianie profilem wannowym
Do uszczelnienia styku wanny ze ścianą wykończoną płytkami ceramicznymi możemy użyć specjalnego profila wannowego z tworzywa sztucznego. Jedno jego ramię wklejamy pod pas płytek ściennych tak samo jak w przypadku innych typowych profili z tworzyw sztucznych. Poziome, lekko skośne drugie ramię profila po zdjęciu paska ochronnego należy przykleić do obrzeża wanny. Ten elastyczny profil łatwo przenosi wszelkie drgania, zapewniając przy tym niezbędną szczelność.
Przestawiany dzwon spłuczki
W nowoczesnych spłuczkach do misek ustępowych można, przez przestawienie pokrętła i przyciśnięcie odpowiedniego elementu, nastawić dzwon na różne ilości wypływającej wody – 3 lub 6 l albo 3 lub 9 l, zależnie od potrzeb. Pozwala to zaoszczędzić spore jej ilości. Tego typu urządzenia spłukujące instaluje się we wszystkich nowoczesnych miskach ustępowych różnych firm, zarówno w miskach wiszących, stojących jak i kompaktowych.
Odpływ ścieków
W wielu wypadkach trudno dowolnie rozmieścić urządzenia sanitarne z odpływami ścieków. Te muszą być odprowadzane przewodami do pionów kanalizacyjnych usytuowanych w pobliżu. Można jednak zamontować specjalne urządzenia pompowe, które zbierające się w zbiorniku ścieki, będą przepompowywać okresowo do instalacji zbiorczej, znajdującej się nawet daleko od urządzenia lub usytuowanych w mało dostępnym miejscu. To rozwiązanie umożliwia w wielu przypadkach optymalne urządzenie łazienki.
Zawory – króćce
Przyłączanie wszelkiego rodzaju naściennych baterii wodnych od rur instalacji wody zimnej i ciepłej następuje za pomocą króćców przyłączeniowych, nakręcanych na końce rur. W nowoczesnych rozwiązaniach króćce takie są wyposażone w małe zaworki kulowe, zamykane i otwierane ostrzem wkrętaka płaskiego. Umożliwia to proste i szybkie zamknięcie dopływu wody do baterii przy jej demontażu, bez konieczności zamykania jej dopływu dla całego mieszkania.
Przecinanie rurki cienkościennej
Metalową rurkę cienkościenną łatwo będzie przeciąć każdą piłką do metalu, jeżeli uprzednio do jej wnętrza wsuniemy drewniany krążek o dobranej średnicy i rurkę będziemy przecinać wraz z nim. Jednakże, aby przecinanie przebiegało prawidłowo i sprawnie średnica drążka drewnianego nie może być mniejsza niż 1 mm od wewnętrznej średnicy rurki. Tak przecinaną rurkę możemy zamocować w imadle z drewnianymi szczękami pryzmatycznymi.
Odkręcenie syfonu listwami
Do odkręcenia pokrywek syfonów, a także innych plastikowych elementów o dużych średnicach, możemy wykorzystać dwie drewniane listewki, związane na jednym końcu. Obejmując pokrywę utworzą rodzaj klucza, który pokrywę odkręci bez uszkodzenia. Listewki o przekroju 1,5×3 cm powinny mieć długość około 50 cm. Umożliwi to odkręcenie syfonu o typowej średnicy. Im syfon o większej średnicy tym długość listewek większa.