Do odkręcenia zardzewiałej nakrętki lub śruby można użyć przecinaka do metalu i młotka. W czasie uderzeń młotka przecinak ustawiamy nieco skośnie, tak aby siły od uderzeń powodowały odkręcenie nakrętki. Przecinak ustawiamy też tak, aby nie dotykać nakrętki całą długością ostrza lecz jedynie rogiem. Kolejno przykładamy przecinak w różnych miejscach na obwodzie. Najpierw uderzamy lekko, aby poluzować połączenie gwintowe. Gdy to się udaje uderzamy silniej.
Zawieszanie na płytach
Doskonałe zamocowanie na cienkich płytach można wykonać z wkręta z łbem stożkowym i krótkiej wzdłużnie ponacinanej rurki. Rurkę nacinamy krzyżowo tak, aby stworzyć cztery rozchylające się ścianki. Gdy na wsunięty w rurkę wkręt będziemy nakręcać nakrętke, to spowodujemy ruch wkręta do przodu, a tym samym rozchylanie ścianek rurki i jej zakotwienie w płycie. Takie zamocowanie, bardzo tanie można wykonać z rurki aluminiowej lub mosiężnej.
Wbijanie żerdzi
Wbijanie w ziemię słupków i żerdzi jest dużo wygodniejsze i szybsze niż ich wkopywanie. W tym wypadku koniec żerdzi powinien być ostrugany na ostro i zaimpregnowany. Gdy słupki i żerdzie są długie, można je wbijać z pomostu lub ustawionej obok drabiny posługując się ciężkim, na ogół 5 kg młotem. Zamiast korzystać z pomostu znacznie wygodniej i szybciej jest na słupek nasunąć stalową obejmę z dwoma klinami, w które uderza się młotkiem. W przypadku słupków okrągłych dwa kliny mogą nie wystarczyć.
Mata Ditra
Posadzki z płytek ceramicznych na tarasach lub balkonach są narażone na szybkie zniszczenie. Powodem są bardzo duże naprężenia wynikające z różnicy temperatur. Pamiętajmy, że w lecie taka posadzka nagrzewa się nawet do temperatury +60 stopni C, zaś w zimie ochładza do temperatury nawet -30 stopni C. Zabezpieczeniem przed naprężeniem w warstwie podpłytkowej może być mata Ditra kompensująca te naprężenia. Ją przyklejamy do podłoża typową zaprawą klejącą i z kolei do niej tą samą zaprawą przyklejamy płytki ceramiczne.
Przycinanie folii
W wielu wypadkach zakupiona folia lub papier jest za szeroka do naszych potrzeb. Trzeba ją więc przyciąć wzdłuż długości. Można przycinać po rozwinięciu całą rolkę, ale jest to zbyt pracochłonne. Lepiej przycinać całą rolkę do odpowiedniej długości. Można to zrobić piłą grzbietnicą lub inną o jak najdrobniejszych ząbkach. Aby piła nie blokowała się podczas przecinania, rolkę należy równomiernie obracać wokół osi wzdłużnej przez cały czas przecinania oraz okresowo zanurzać piłę w wodzie z dużą ilością mydła.
Układy klepek
Klepki podłogowe można przyklejać do podłoża w różnym układzie tworząc różnorodne wzory. Najczęściej układa się w tzw. jodełkę, ale można również w jodełkę podwójną. Nowy jest układ w szachownicę lub tzw. cegiełkę, w której klepki układa się równoległymi pasami z przesunięciem o pół długości. Rzadziej spotykanym jest układ podwójny w cegiełkę oraz tzw. pokładowy. W tym ostatnim styki czołowe klepek wypadają dowolnie. Ten ostatni układ zbytnio jednak przypomina podłogę z paneli. Jest więc rzadko stosowany.
Dybel czterostronny
Najnowszą konstrukcją firmy Fischer, specjalizującej się w technice zamocowań jest kołek SX, w którym rozparcie w otworze przy wkręcaniu wkręta jest realizowane poprzez cztery ścianki rozporowe. Dzięki temu uzyskuje się bardzo dużą siłę zamocowania zarówno w materiałach pełnych jak i szczelinowych (np. pustakach). Do kołków można stosować typowe wkręty do drewna jak i wkręty do płyt wiórowych charakteryzujące się głęboką rzeźbą gwintu. Te kołki przeznaczone są do drewna, ceramiki budowlanej, betonów, betonów lekkich itp.
Oznaczenie kluczy
W dużym pęku kluczy trudno odszukać właściwy, szczególnie wtedy, gdy bardzo są do siebie podobne. A tak jest w przypadku kluczyków typu YALE. Łatwiej je rozróżnić, gdy na ich główki nasuniemy barwne nakładki dostępne w sklepach. Jednakże w panujących ciemnościach łatwiej wybierzemy właściwy kluczyk, gdy na którejś krawędzi wykonamy nacięcia o różnym kształcie lub w różnej ilości. Przeciągnięcie palcem pozwoli rozróżnić właściwy bez konieczności dokładnego przyglądania się kształtowi wycięć na krawędzi.
Instalacja systemu Hepworth
Niezwykle przydatny dla samodzielnych instalatorów jest system rur i kształtek z polibutylenu, zwany Hep2O. Montaż polega tu na wsunięciu końca rury w gniazdo specjalnej złączki. Uszczelnienie w niej zapewnia pełną szczelność i długą żywotność dzięki zastosowaniu specjalnych uszczelek o dużej trwałości i sprężystych pierścieni dociskowych. Na system składają się rury o różnych średnicach zewnętrznych i pełna gama kształtek i łączników również takich, które służą do łączenia z innymi instalacjami.