Otwór w czole

Połączenia kołkowePołączenia kołkowe na czołach łat drewnianych wymagają wywiercenia dwóch otworów w ściśle określonych miejscach i prostopadle do czoła. Można to zapewnić mocując wiertarkę w stojaku poziomym i układając łatę na poziomym stoliku zbitym z kilku desek. Wierconą łatę dosuwamy bokiem do oporu bocznego z długiej listwy. Po wywierceniu pierwszego otworu łatę obracamy o 180 stopni i wiercimy drugi otwór. Aby uzyskać otwór prostopadły do czoła musimy ustawić wiertarkę w stojaku bardzo dokładnie naprzeciwko poziomego stolika.

Podstawka stołowa

Podstawka stołowaPraktycznym urządzeniem w kuchni jest podstawka na stół pod gorące naczynia. Można ją skleić z cienkich listewek lub wykorzystać odpowiedniej wielkości ruszt stalowy oferowany do grillów ogrodowych. Ruszt metalowy można zaopatrzyć w wyższe nóżki tak, aby można było pod nim ustawiać małe świeczki do podgrzewania potraw w naczyniach. Można też ruszt zamocować na specjalnej podstawce zbitej z deseczek drewna szlachetnych gatunków. W każdym wypadku na spodzie warto przykleić cztery krótkie nóżki z korka.

Namagnesowany wkrętak

Wartym polecenia w warsztacie domowym jest bardzo mocne namagnesowanie ostrzy wkrętaków. To namagnesowanie powinno być na tyle silne, aby przyłożony do ostrza wkręt nie opadał pod własnym ciężarem. Wtedy będzie możliwe przeniesienie go na wkrętaku w miejsce, w którym będzie wkręcany, bez konieczności trzymania drugą ręką. W ten sposób będzie można wkręcać jedynie wkręty ze stali. Nie będą trzymane te z metali kolorowych oraz te większej długości i zbyt ciężkie.

Piła do trasowania

Piłę płatnicę warto przystosować do wyznaczania linii prostopadłych na przecinanych elementach. Chcąc przeciąć prostopadle deskę nie trzeba będzie szukać kątownika stolarskiego. Wystarczy zastosować do trasowania piłę, która jest już pod ręką. Aby piła stanowiła zarazem kątownik trzeba czoło drewnianego uchwytu piły przy brzeszczocie przyciąć tak, aby z górną krawędzią brzeszczotu tworzyła kąt prosty. Dosunąwszy taki uchwyt do boku deski, rysujemy linię prostopadłą ołówkiem przyłożonym do górnej krawędzi brzeszczotu.

Prawidłowe gwintowanie

img11 (8)Prawidłowe gwintowanie zarówno gwintów wewnętrznych jak i zewnętrznych powinno przebiegać w następujący sposób. Po umieszczeniu gwintownika w otworze lub nasunięciu narzynki na trzpień wykonujemy jeden pełny obrót narzędziem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a następnie obracamy w kierunku przeciwnym o 1/4 obrotu. I w ten sposób aż do całkowitego nacięcia gwintu. Te ruchy gwarantują odcinanie krótkich wiórów przez ostrza, a tym samym uzyskanie gwintu dobrej jakości.

Poziome ustawienie

lodowkaTakie urządzenia gospodarstwa domowego jak pralki, chłodziarka, zamrażarka lub zmywarka wymagają dokładnego ustawienia i wypoziomowania. Źle wypoziomowane będą źródłem hałasu w czasie pracy, a co gorsza nadmierne drgania mechanizmów będą przyczyną szybszego zużycia części. Do wypoziomowania możemy wykorzystać głęboki talerz z zastawy stołowej, do którego wlewamy zabarwioną wodę. Obserwując lustro wody względem obrzeża talerza możemy bardzo dokładnie określić, którą nóżkę pod urządzeniem należy wyregulować.