System linkowy

System linkowyNiskonapięciowy system oświetleniowy linkowy instaluje się pod sufitem na dowolnej wysokości. Obie linki są rozpięte i naprężone pomiędzy dwoma ścianami bocznymi. Po montażu na linkach zaciska się uchwyty lampek halogenowych. Lampki można przemieszczać wzdłuż linek i ustawiać w wybranych miejscach. W tym systemie jak w każdym niskonapięciowym konieczny jest w instalacji transformator, który zmieni napięcie 220-230V na 12-24V, bezpieczne dla użytkownika nawet przy dotknięciu przewodu.

Samozamykające się drzwi przesuwne

Nawet drzwi przesuwne można wykonać w ten sposób, że będą się samoczynnie zamykały. Wystarczy jedynie szynę jezdną, po której toczą się wózki, zamocować skośnie, pod niewielkim kątem. Kąt pochylenia szyny jezdnej najlepiej dobrać doświadczalnie. Szynę mocujemy wstępnie tylko z jednej strony i zmieniając kąt jej położenia względem poziomu, obserwujemy czy popchnięte lekko drzwi przesuną się w położenie „”zamknięte”. Dopiero po tym mocujemy drugi koniec.

Otwór na stopy w wannie

Obudowując wannę w tradycyjny sposób, czyli elementami ceramicznymi i wykańczając płytkami glazury warto pomyśleć o pozostawieniu dłuższego otworu na stopy w dolnej części obudowy. Wsunięcie stóp pod obudowę, w otwór, ułatwia korzystanie z wanny bez wchodzenia do niej np. przy kąpaniu małego dziecka, praniu ręcznym itp. Tego typu otwory warto wykonywać również w obudowach wykonywanych ze stalowych profili blaszanych osłanianych płytami gipsowo-kartonowymi i płytkami ceramicznymi.

Ściskanie na płycie

Przy klejeniu różnego rodzaju ram bardzo ważne jest równomierne, ze stałym dociskiem, dociśnięcie wszystkich czterech ramiaków równocześnie. Można to wykonać w przyrządzie z płyty. W nim dwa ramiaki sąsiednie dosuwa się do dwóch klocków oporowych przymocowanych do płyty. Drugie dwa natomiast dociska się drewnianymi klinami wsuwanymi i dobijanymi pomiędzy ramiakiem, a pozostałymi dwoma klockami oporowymi. W przypadku delikatnych ram trzeba pomyśleć o podkładkach zabezpieczających powierzchnie.

Skobel przy ościeżnicy z blachy

Sposób zamocowania skobla zamka do typowej ościeżnicy metalowej, stosowanej w naszych mieszkaniach jest następujący. Mocujemy go śrubami, przetkniętymi przez specjalnie wykonane dwustopniowe otwory w ościeżnicy. Otwory te najpierw wierci się wiertłem o średnicy nieco większej niż wymiar łba, a następnie wypiłowuje w nim podłużny rowek o szerokości większej niż trzpień śruby mocującej. Przykręcając skobel, śruby wsuwa się łbami w większe otwory, a następnie przesuwa pod rowek.

Kotwy mocujące

Pamiętajmy, że w bardzo bogatym asortymencie wszelkiego rodzaju plastikowych i metalowych kotew i kołków rozprężnych występuje ich wiele rodzajów o różnych zastosowaniach. Chyba więc warto znać choćby podstawowe. Najczęściej stosowanymi są kotwy standardowe, w których przedmiot mocowany jest dociskany do podłoża np. łata drewniana do ściany. Ale, gdy zachodzi taka potrzeba można użyć kotwy dystansowej, w której łata bardzo skutecznie jest zamocowana w pewnym oddaleniu od ściany.

Mocowanie drążka

img14 (6)Jednym ze sposobów zamocowania drążka: pomiędzy dwiema ścianami drewnianymi jest zastosowanie metalowych tulejek. Przypadek taki zachodzi np., gdy chcemy zamocować drążek gimnastyczny w ościeżnicy drzwi. Tulejki nasunięte na drążek wsuwa się w otwory wywiercone i klinuje. Należy też wyeliminować przesuwanie się wzdłużne samego drążka np. poprzez dwa kołki przetknięte przez drążek tuż przy obu tulejkach. Tulejki zaopatrzone w kołnierze nie powinny się zbyt luźno przesuwać po drążku.

Pociągany wyłącznik

Z wielkim uporem producenci lamp stojących umieszczają wyłącznik bezpośrednio na sznurze. Wskutek tego, by wyłączyć lampę trzeba na ogół nurkować pod meble czy inne sprzęty lub sięgnąć za nie. Jednakże wystarczy zamontować na lampie tani i prosty wyłącznik pociągany. Ten fabryczny na przewodzie pozostawiamy, pociągany będzie drugim. Montujemy go na metalowym, małym kątowniku zamocowanym pod oprawką żarówki. Wyłącznik podłączamy oczywiście szeregowo w istniejący w lampie obwód elektryczny.

Przełączniki w mieszkaniu

Przełączniki w mieszkaniuPostarajmy się montując domową instalację elektryczną, przykręcić wszystkie przełączniki w jednakowym położeniu np. tak, aby przyciśnięcie w dół przycisku powodowało zapalenie się światła. Po pewnym czasie przyzwyczaimy się podświadomie naciskać przycisk w odpowiedni sposób, nie kontrolując czy zapalamy lub wyłączamy oświetlenie. Jest to pożądane, gdy przełącznik jest usytuowany na zewnątrz pomieszczenia z drzwiami pełnymi bez szyby. Wtedy nie widać czy pomieszczenie jest oświetlone.