Faktura, kolor i wzornictwo materiałów wykończeniowych ścian są jednym z najważniejszych czynników tworzących nastrój i klimat wnętrza. To one decydują o stylu całości, do nich dopasowuje się potem meble, dywany, zasłony. Malowany tynk, tapety, tkaniny, wykładziny plastykowe, płytki ceramiczne, boazerie drewniane, lustra – oto materiały, wśród których należy dokonać wyboru.
Najłatwiejszym, najczęściej stosowanym sposobem wykończenia ścian mieszkania jest ich malowanie. Należy przy tym pamiętać o starannym wykonaniu zabiegów poprzedzających malowanie (mycie ścian, naprawa tynków itp.). Do malowania można stosować tradycyjne farby klejowe, farby emulsyjne, mieszanki obu wymienionych rodzajów oraz odporne na wilgoć farby olejne (w łazience i kuchni). Równie częstym jak malowanie sposobem wykończenia ścian jest ich tapetowanie. Z uwagi na niewielkie wymiary pokoi należy, przy wyborze wzorów tapet, unikać druków o
dużej skali. Nie powinno się też stosować w przyległych do siebie pomieszczeniach tapet o zdecydowanie różnych deseniach i kolorystyce. Obowiązuje bowiem opisana już zasada wspólnej tonacji dla całego mieszkania, a dla tapet – koordynacji wzorów. Dobre efekty daje zestawienie ścian wzorzystych i gładkich (w jednym z kolorów wzoru) oraz tapet o podobnym deseniu, różniących się jedynie skalą i gęstością użytych motywów.
Tapety imitujące wykładziny szlachetne (drewno, glazura, cegła itp.), o zmywalnym, wodoodpornym wykończeniu, są bardzo dobrą dekoracją ścian w łazience, kuchni i przedpokoju. Fototapety ze zdjęciami pejzaży lub architektury służą uzyskaniu wrażenia głębi, perspektywy we wnętrzu – należy jednak stosować je bardzo ostrożnie, na przykład do ozdobienia jednej ze ścian w pokoju dziennym czy przedpokoju. Tapety dobrze kryją wady tynków, mogą też poprawić architekturę – na przykład na ścianie z oknami pozwalają wraz ze skoordynowanymi zasłonami „zgubić” za małe okna; inną ich funkcją jest wydzielenie różnych kącików w dużych pokojach.