Żaluzje i okiennice stosowane od wieków w krajach południowych, jako ochrona mieszkania przed nadmiarem słońca, w naszym klimacie można wykorzystać jako element dekoracyjny. Forma okiennic i ich wzornictwo ulegają stałej zmianie; wybór najbardziej korzystnego rozwiązania, projekt i jego realizację najlepiej zrobić samemu. Jako zasłonę można też potraktować niebanalny, rzadki „żywopłot” utworzony z roślin pnących. Żywa, zielona zasłona powstaje z pędów oplatających sznurki rozpięte między dwoma prętami, a cała konstrukcja mocowana jest przed szybami.
Wykańczając okna w sposób tradycyjny należy bardzo starannie dobierać tkaniny, których kolorystyka (niezbyt agresywna) i skala wzoru (raczej mała) powinny być skoordynowane z pozostałymi elementami wnętrza. Przy aranżacji ściany z oknem -prowadnice-szyny można ukryć za karniszem (prosta lub ozdobna deska umocowana do sufitu), można wyeksponować miejsce zawieszenia, zmieniając prowadnice na drewniany lub metalowy pręt, po którym przesuwają się duże kółka przyszyte do tkaniny, wreszcie można „zgubić” prowadnice i zaczepy w odpowiednio wymodelowanej tkaninowej falbanie itp. Obok okien, we wnętrzach mieszkalnych występują jeszcze inne otwory w ścianach – są nimi drzwi.
Można je pomalować i za pomocą koloru „wtopić” w ścianę lub z niej „wydobyć”; można ich powierzchnie okleić tapetą, fornirem drewnianym, tkaniną lub ukryć za dużą taflą lustra. Wybór sposobu wykończenia należy do użytkowników – warto jednak nawet typowe drzwi z matową szybą uszlachetnić, dodając tadną, drewnianą listwę w miejsce plastykowej, wymieniając standardowe aluminiowe okucia i klamki na mosiężne itp.